Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi 2015 Yılı Ödül Töreni

Amacı, Avrupa turist destinasyonlarının özelliklerine ve değerlerine dikkat çekmek, turizmin sosyal, kültürel ve çevresel sürdürülebilirliğini sağlayarak ekonomik gelişmeyi teşvik etmek olan Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi’nin (EDEN) 2015 yılı teması, Avrupa Komisyonunca, “Turizm ve Yerel Gastronomi” olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda, 2015 yılı ulusal destinasyonunun belirlenebilmesi için Bakanlığımızca gerekli çalışmalara başlanmış ve yapılan duyuru neticesinde, toplam 53 başvuru Bakanlığımıza iletilmiştir. Değerlendirme süreci sonucunda, Gaziantep ulusal destinasyon olarak seçilmiş ve Gökçeada-Çanakkale, Çorum, Kayseri ve Tire-İzmir ise finalist destinasyonlar olmuştur. 

Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2008 yılından beri yürütülmekte olan EDEN projesi kapsamında, bugüne kadar 6 ulusal destinasyon ve 21 finalist destinasyon çalışmalara dahil edilmiştir. Yıllara göre seçilen destinasyonlar ve gerçekleştirilen faaliyetler aşağıda görülmektedir:

             2015 yılında “Turizm ve Yerel Gastronomi” temasıyla “Gaziantep İli” seçilmiştir.

             2014 yılında destinasyonların tanıtımına yönelik faaliyetler gerçekleştirilmiştir.

             2013 yılında “Erişilebilir Turizm”  teması ile “Sakarya ili Taraklı ilçesi” seçilmiştir.

             2012 yılında destinasyonlar arasında ağ geliştirme faaliyetleri gerçekleştirilmiştir.

             2011 yılında “İyileştirilmiş Fiziksel Mekanlar” teması ile “Ankara Altındağ- Hamamönü Kentsel Tasarım ve Sağlıklaştırma Destinasyonu” seçilmiştir.

             2010 yılında “Suya Bağlı Turizm Teması” ile “Bitlis-Nemrut Krater Gölü” seçilmiştir.

             2009 yılında “Turizm ve Korunan Alanlar” teması ile “Kars Kuyucuk Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası” seçilmiştir.

             2008 yılında “Somut Olmayan Kültürel Miras ve Turizm” teması ile “Edirne-Tarihi Kırkpınar Etkinlikleri” seçilmiştir.

EDEN Projesi 2015 yılı ulusal destinasyonu olarak seçilen Gaziantep ilinin temsilcileri, 16-17 Aralık 2015 tarihlerinde Avrupa Komisyonu tarafından Brüksel’de düzenlenen ödül törenine katılım sağlamışlardır. Brüksel’de düzenlenen törende, Avrupalı ülkelerden projeye katılan 22 ulusal destinasyona ödülleri verilmiş ve düzenlenen EDEN fuarında destinasyon temsilcileri şehirlerinin tanıtımlarını gerçekleştirmişlerdir.

    

EDEN Projesi 2015 yılı ulusal ödül töreni ise, finalist destinasyonlar Gökçeada-Çanakkale, Çorum, Kayseri ve Tire-İzmir’in de katılımı ile 22 Aralık 2015 tarihinde Ankara’da, Cer Modern Sanatlar Merkezi’nde düzenlenmiştir. Ödül töreni öncesinde Bakanlığımız sanatçılarının canlı müzik performansı eşliğinde, destinasyonlara ilişkin fotoğraflardan oluşan bir serginin de yer aldığı kokteyl düzenlenmiştir. Kokteyl sonrasında finalist destinasyonlara ve ulusal destinasyon Gaziantep’e düzenlenen törenle ödülleri verilmiştir.